To jest przetłumaczony artykuł, oryginalną wersję po angielsku można znaleźć pod tym linkiem: https://notsellin.medium.com/5-reasons-to-be-bullish-on-farm-in-q3-2021-1b8d28802309*
Jednym z projektów który ciągle wprowadza w życie nowe pomysły bez względu na warunki rynkowe jest Harvest Finance.
Zespół Harvest dał sobie radę ze wszystkimi problemami i cały czas stara się ulepszać swój produkt.
Poniżej przedstawię 5 powodów dla których warto pozostać w byczym nastroju w stosunku do $FARM.
1. Harvest porzuca memy i staje się bardziej profesjonalny
Bądźmy szczerzy, memy były świetnym sposobem żeby wystartować z nowym projektem podczas lata 2020 zwanego ‘DeFi summer’. Wydawało się, że nowe projekty bazujące na memach pojawiają się każdego dnia.
W tamtym czasie, memy były najłatwiejszym sposobem żeby zyskać uwagę degeneratów (‘inwestorów’ poszukujących jak najwyższych stóp zwrotu akceptując tym samym bardzo wysoki poziom ryzyka) i każdy projekt chciał z tego skorzystać aby przyciągnąć nowych inwestorów do swojego protokołu.
Harvest Finance bez wątpienia był jednym z tych projektów, na potwierdzenie wystarczy spojrzeć na ich główną stronę:
Źródło: https://harvest.finance/
Patrząc na ich dashboard, widać również, że został zaprojektowany w rysunkowym stylu opartym na memach:
Źródło: https://harvest.finance/
Ten image na pewno pomógł Harvest Finance na samym początku, jednakże nie jest on pomocny w przyciąganiu profesjonalnych inwestorów.
Biorąc pod uwagę, że Harvest Finance wyszedł już z pierwszej fazy rozwoju i stał się jednym z najbardziej znanych projektów w DeFi, najwyższy czas zadbać o nową szatę graficzną aby zdobyć dużych, profesjonalnych inwestorów.
Zespół pracuje już nad opracowaniem nowego interfejsu który będzie nawiązywał do ich tożsamości i jednocześnie będzie bardziej profesjonalny. Pierwsza wersja zaktualizowanego designu została już udostępniona, trzeba przyznać, że wygląda bardzo dobrze:
Fakt, że zespół Harvest myśli o długoterminowym rozwoju strony w bardziej profesjonalnym kierunku świadczy o ich zaangażowaniu w projekt. Jest też dobrym powodem aby inwestorzy pozostawali w byczym nastroju.
2. Coinbase custody
W maju 2021, $Farm, token Harvest Finance, został dodany do listy aktywów które mogą być przechowywane w Coinbase Custody. Duża niespodzianka.
Ta integracja pozwala instytucjom oraz użytkownikom na bezpieczne przechowywanie tokenów $FARM w portfelach Coinbase Custody. Aktywa znajdują się w bezpiecznych portfelach offline —od początku 2021 roku z tego właśnie rozwiązania korzysta samo Coinbase.
Coinbase Custody jest regulowane przez NYDFS i ubezpieczone na 225 milionów dolarów przez grupę wysoko ocenianych ubezpieczycieli, wśród nich między innymi londyński Lloyd’s .
To rozwiązanie skierowane jest głównie dla inwestorów instytucjonalnych, minimalny depozyt to równowartość 500 tysięcy dolarów, pobierana jest również opłata od wyników w wysokości 0,5%.
3. Wskaźnik P/E pokazuje OGROME niedoszacowanie ceny
Stosunek ceny do zysku (P/E ratio) dla Harvest Finance pokazuje, że wycena projektu jest o wiele za niska — w szczególności porównując do innych, większych protokołów:
Wskaźnik P/E jest zaczerpnięty z tradycyjnych finansów i służy do wyceny spółek mierząc stosunek ich wyceny (np. giełdowej) do zysków.
Podsumowując, pozwala on na porównanie ceny akcji spółki do zysków przez nią generowanych. Na giełdzie często używany jest do porównywania spółek.
Harvest Finance jest protokołem Defi generującym zyski, farmerzy na platformie zarabiają korzystając z dostępnych strategii. Pozwala to na obliczenie wskaźnika P/E dla Harvest oraz podobnych projektów.
Z reguły, im wyższy jest wskaźnik P/E tym akcje są droższe w stosunku do generowanych zysków. Tym samym niższe P/E pokazuje spółki których cena może być niedoszacowana.
Patrząc na wskaźniki powyżej, widzimy, że $FARM radzi sobie lepiej niż konkurencja, uwzględniając tak znane projekty jak $UNI, $AAVE czy $COMP. Wymienione projekty wyceniane są na miliardy dolarów, Harvest Finance cały czas wyceniany jest na około 50 milionów. To pokazuje, że protokół ten jest ogromnie niedoszacowany.
4. Zawsze najlepiej jest inwestować gdy zainteresowanie jest najniższe
Nie warto inwestować gdy rynki są w fazie boomu i ceny są wysokie. Oczywiście, w takich warunkach aktywuje się FOMO i nieracjonalne emocje podpowiadają, że jest to najlepszy czas na kupowanie, w rzeczywistości jest odwrotnie.
Najlepiej kupować jest gdy rynek zalicza spadek i wygląda, że inwestorzy tracą zainteresowanie. W tym momencie wszystko wskazuje na to, że nikt nie interesuje się $FARM jako, że cena tokenu oscyluje wokół minimów.
Jeśli byłby to projekt bazujący jedynie na memach, bez prawdziwego celu, byłby to bardzo zły czas na inwestycje. Jednakże Harvest Finance jest nadal bardzo solidnym protokołem i jest ulepszany z miesiąca na miesiąc. Mimo, że nie jest to porada inwestycyjna, jest to prawdopodobnie najlepszy czas żeby osiągnąć jak najwyższy zwrot z inwestycji kiedy rynki z powrotem staną się bycze.
Patrząc na wskaźnik wartości rynkowej do zrealizowanej wartości (MVRV) na platformie Santiment, zobaczyć można, że znaczna większość holderów traci:
Baronowi Rothschild, głowie dynastii bankierów, przypisuje się bardzo znany cytat który sprawdza się w tej sytuacji:
“najlepszy czas na inwestycje jest wtedy, kiedy ulica spływa krwią”
Krew na pewno uchodzi z całego rynku kryptowalut, $FARM nie jest wyjątkiem. Jest to świetna okazja żeby w następnych tygodniach powoli zacząć inwestować w solidne projekty.
Kolejnym wskaźnikiem który pokazuje, że inwestorom nie zależy na $FARM jest DAA (Daily Active Addresses, Dzienne Aktywne Adresy):
Pokazuje on, że zainteresowanie $FARM stale maleje i aktualnie jest na najniższych poziomach w tym roku.
Nikt aktualnie nie interesuje się $FARM. Kiedy wskaźnik DAA zacznie rosnąć może być już za późno żeby wejść po dobrej cenie. Jest to najlepszy moment aby zrobić własny research i skorzystać z okazji kiedy krew cały czas pozostaje na ulicach.
5. Ciężko pracują na każdy cent TVL
“It’s not much, but it’s honest work.” — “To niewiele ale to uczciwa robota”
To motto protokołów Yield Farming nie może być bardziej prawdziwe w przypadku Harvest Finance. Zespół developerów ciężko pracuje na każdy cent TVL (Total Value Locked — wartość środków w protokole).
Wydaje się, że Harvest Finance zawsze jest pierwszym projektem który podejmuje inicjatywę i wprowadza nowe innowacje i strategie.
Kiedy cały ekosystem Binance Smart Chain zaczął szybko się rozwijać, zespół Harvest Finance od razu zaczął wprowadzać strategie oparte o BSC. Pierwsze z nich pojawiły się pod koniec marca 2021, mogły poszczycić się wysokim APY:
Świetną wiadomością jest to, że developerzy w ogóle nie zwalniają.
Tempo w jakim pojawiają się nowe strategie jest zadziwiające. Niedawno Uniswap zaktualizował swój protokół do v3, zespół Harvest Finance już w czerwcu wprowadził kilka strategii opartych o nowy protokół:
W kilka dnia TVL w nowych strategiach przekroczyło 10 milionów dolarów:
W miarę rozwoju kolejnych protokołów Defi, pojawi się więcej okazji do Yield Farmingu. Można być pewnym, że Harvest Finance będzie implementował je jak najszybciej aby móc zapewnić farmerom jak najwyższe stopy zysków.
Podsumowanie
Koniec końców, Harvest Finance dostarcza wielu powodów aby w długim terminie pozostać w byczym nastroju jeśli chodzi o $FARM. Nawet kiedy cały market się cofa, zespół Harvest nie przestaje wprowadzać nowości oraz poprawiać swojej oferty produktów.